Yaşanabilir Şehirler için Yenilikçi ve Sürdürülebilir Ulaşım Çözümleri

11/7/2016

Yaşanabilir Şehirler için Yenilikçi ve Sürdürülebilir Ulaşım Çözümleri

TEMSA  İnovasyon ve Ürün Müdürü Mert Umut Özkaynak “İnsan ihtiyaçları kaynakların etkin ve akıllıca tüketilmesi ile giderilmelidir.”

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nun dördüncüsü 26 Ekim Çarşamba günü Sakarya'nın Sapanca ilçesinde gerçekleştirildi.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler‘in sürdürülebilir ve yaşanabilir kentler yaratma hedefiyle her yıl düzenlediği Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nda bu yıl Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası antlaşmalarda yer alan taahhütlerin şehirlerimizde nasıl uygulanacağı masaya yatırıldı. Etkinliğe yerli ve yabancı uzmanlar, akademisyenler ve belediye başkanlarının yanı sıra bakanlıklardan da birçok yetkili katıldı.

TEMSA  İnovasyon ve Ürün Müdürü Mert Umut Özkaynak tarafından TEMSA’ nın ürettiği elektrikli otobüslerin kentsel sürdürülebilirliğe katabilecekleri üzerine beklenti ve öngörüleri paylaşıldı. Özkaynak “TEMSA liderliğini sürdürdüğü otobüs sektöründe, kentsel sürdürülebilirliğe önemli katkısı olacak teknoloji dönüşümünü tüm alanlarında hayata geçirmiştir ve geleceğin ihtiyaçlarına yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreten teknoloji şirketi olma yolunda hızla ilerlemektedir.  TEMSA geleceğin sıfır emisyonlu ulaşım araçlarını insanların ihtiyaçlarına yönelik tasarlarken, elektrik enerji kaynaklarının tamamen güneş, hidroelektrik ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan sağlanması için şehir bazlı projeler planlamaktadır. Etkin ve akıllı kaynak yönetimi ile elektrikli ulaşım araçlarının enerji kaynağı, sürdürülebilir olan rüzgar, hidro elektrik ve güneş olacaktır.” dedi.

Özel sektör şirketlerinin, şehirlerin sürdürülebilir sorumlu yapılar haline gelmesinde verebilecekleri katkı ile ilgili olarak Özkaynak “Şehirleşmenin giderek arttığı bir dünyada çözümün  sadece merkezi yapı kurumlarında ve yerel yönetimlerde kalmaması, tüm yükün kamudan beklenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında bütüncül bir çalışma üniversite ve özel sektörün içerisinde olduğu mekanizmalarla yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.